تفاوت مانتو و شومیز

این روزها شومیز مجلسی زنانه طرفداران زیادی دارد و خیلی ها در فصل گرما ترجیح می دهند به جای استفاده از مانتو شومیز بپوشند. اگر شما هنوز از تفاوت مانتو و شومیز بی خبر هستید بهتر است برای حفظ استایل به روز خود با این تفاوت ها آشنا شوید. البته پوشیدن لباس کاملا سلیقه ای است و به شخصیت فرد بستگی دارد. برخی ها دوست دارند همیشه استایل ساده ای را تجربه کنند، اما برخی دیگر هم پای مد پیش می روند.

شومیز چیست؟

شومیز واژه ای فرانسوی است و به لباس های مردانه جلو باز تلقی می شود. حال این مدل لباس به شکل جلو باز دکمه دار برای خانم ها استفاده می شود. برای اولین بار، شومیزها در دوره قرون وسطی محبوب شد و شکل اولیه خود را از نوع پوشش رومی به نام تونیکا الهام گرفت.

اما امروزه به عنوان لباسی متفاوت از تونیک، بلوز و سارافون دوخته می شود و طرح و رنگ های مختلف آن را در بازار مشاهده می کنیم. قد شومیز مجلسی کاملا متعادل است که به صورت تک پوشیده می شود و هم همراه مانتو، سارافون و قرار گرفتن این المان در کنار دیگر لباس های زنانه، استایلی کاملا شیک و جذابی ایجاد می کند و برای مراسم ها و مجالس بسیار پیشنهاد می شود.

اگر شما به دنبال خرید اینترنتی مانتو هستین مزون فاریون عبایا یکی از اصلی ترین تولیدکننده های انواع مدل مانتو در ایران است.

شومیز مدل های مختلفی داره

انواع شومیز

این مدل لباس به دلیل داشتن پوشش مناسب همانند مانتو در انواع زیر طراحی می شود. خوب است قبل از بررسی تفاوت مانتو و شومیز ، با مدل های معروف آن آشنا شوید:

1- شومیز مجلسی جلو بسته

این شومیز در قسمت جلویی بسته است و در قسمت کمر تنگ تر به نظر می رسد. معمولا برای زیبایی و خاص بودن آن، در قسمت پایین دارای چین است و یقه آن به شکل گرد یا پوشیده و کوچک طراحی می شود.

شومیز جلو بسته یک نمونه شومیز مجلسی است

2- شومیز پشت بسته

مدل های پشت بسته برعکس مدل قبلی از قسمت پشت کاملا بسته است و هیچ دکمه یا زیپی پشت آن مشاهده نمی شود. این شومیزها در قسمت گردن یا یقه دارای دکمه هستند یا از جلو کاملا دکمه می خورند. برخی مدل های آن نیز از پهلو زیپ دار هستند و بعد از بسته آن کاملا اندام بالاتنه را پوشش می دهند.

3- شومیز رسمی

شومیز مجلسی رسمی در قسمت شانه اپل دار هستند یا چین زیبایی روی شانه به چشم می خورد. معمولا این مدل را با دامن های رسمی یا شلوارهای چسبان می پوشند و استایل مناسبی بدست می آید.

 

4- شومیز اسپرت

شومیزهای اسپرت نخی هستند و طرح های ساده ای برای دوخت آن استفاده می شود. این مدل شومیزها برای مهمانی های دوستانه کاملا مناسب است و همراه با شلوارهای جین یا کتان استایل می شود.

شومیز های اسپرت نخی برای دختر خانم ها

5- شومیز جلو باز مجلسی

شومیز جلو باز مجلسی یک نوع لباس رسمی زنانه است که معمولاً از پارچه‌های ظریف و تزئین شده مانند حریر، گیپور، یا دانتل دوخته می‌شود. شومیز جلو باز مجلسی اغلب دارای یقه‌های بلند یا باز است و می‌تواند به صورت تک پوشیده شود یا با دامن یا شلوار ست شود.

مانتو چیست؟

مانتو به معنای روپوش پوشاکی است که روی لباس های دیگر قرار می گیرد. این نوع پوشش برای اولین بار در قرن هفده الی هجدهم میلادی رونمایی شد که هنوز نامشخص است نخستین استفاده را از سوی خانم ها تجربه کرده است یا آقایان. خیلی ها براین باورند مانتوها برای اولین بار در جلسات دادگاهی استفاده شد. جالب است بدانید مدل مانتوهای معمولی با مانتوهای اشرافی بسیار تفاوت داشته اند و مدل های اشرافی بسیار نایاب بودند.

گاهی اوقات این پوشاک توسط بالادستان غربی بر تن خدمتکاران پوشیده می شود تا جایگاه متمایز آن ها یادآوری شود. کم کم سیاستمداران فرانسوی با وجود خاتمه پیدا کردن دوران مانتو، این پوشش را به چند کشور انتقال دادند. کشورمان نیز این پوشش متناسب با فرهنگ اسلامی را انتخاب کرد و ایجاد تغییرات جزئی روانه بازار نمود.

انواع مانتو

در این قسمت با رایج ترین انواع مانتوها آشنا می شویم:

1- مانتو مجلسی

مانتو مجلسی با جدیدترین پارچه های روز دنیا دوخته می شود و برای هر مکان و موقعیتی مناسب نیست. معمولا سایز مانتوهای مجلسی هم اندازه اندام است و طراحی دوخت آن امروزی است.

مانتو مجلسی شیک از مزون فاریون عبایا با طرح‌ها و مدل‌های مختلف کلیک نمایید.

مانتو مجلسی با جدید ترین پارچه ها است

2- مانتو اسپرت

مانتو اسپرت مناسب مکان های رسمی و آموزشی است و سادگی دوخت مهم ترین ویژگی آن است.

مانتو اسپرت مناسب برای مسافرت

3- مانتو جلوباز

این مدل مانتو به سبک های مختلفی مانند ساده، اسپرت و مجلسی تولید می شود و برای تمامی فصل ها قابل استفاده است. همچنین بین تمام رنج های سنی طرفدار دارد.

مانتو جلو باز نخی برای دورهمی های دوستانه

تفاوت مانتو و شومیز در چیست؟

شومیز مانند مانتو کاربرد فراوانی دارد و از نظر ظاهری بسیار شبیه پیراهن مردانه دکمه دار است، با این تفاوت که بر اساس استایل خانم ها طراحی و تولید می‌شود.

معمولا خانم‌ها از شومیز مجلسی برای دورهمی ها و مهمانی های رسمی استفاده می‌کنند. اما امروز استفاده از آن بسیار افزایش یافته است و بسیاری از دختر خانم ها که به استایل اسپرت علاقه مند هستند از آن به صورت روزانه و برای بیرون رفتن استفاده می کنند.

اما مانتو حالت رسمی تری دارد و به عنوان پوشش کامل تری انتخاب می شود. البته براساس مدل و نوع طراحی آن کاربرد فراوانی دارد، از محیط های اداری گرفته تا مراسم های مجلل و پرزرق و برق.

شومیزها قبلا همانند یک لباس رایج برای آقایان تعریف می شد. اما حالا خانم ها نیز طرفدار آن هستند. در ابتدا از این لباس زیر مانتو برای جذب تعریق یا جلوگیری از کثیف شدن لباس های اصلی استفاده می کردند. اما استفاده از آن فراتر رفته و با توجه به مدل، طرح و رنگ آن برای مجالس و مهمانی ها نیز استفاده می شود. همچنین مدل های قدبلند و قد کوتاه آن در بازار به راحتی پیدا می شود.

مانتو با ویژگی رو پوشش دیگر لباس ها خریداری می شود و سبک ها و مدل های آن در بازار موجود است. همچنین هر کدام از سبک ها با توجه به موقعیت های مکانی انتخاب خواهند شد. از آنجا که مانتو به عنوان اصلی ترین المان استایل خانم ها به حساب می آید، انتخاب آن روی شیک پوشیدن و زیبایی ظاهری موثر است.

مانتوها در مدل های مختلف ساده، جلو باز، مجلسی، اسپرت، کلاسیک و غیره طراحی می شوند که هر کدام از این مدل ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. بی تردید انتخاب رنگ نوع دوخت و پارچه مانتو روی ظاهر اصلی خانم ها تاثیر شگفتی می گذارد و هر خانومی هنگام خرید مانتو ابتدا روی طرح و مدل و سپس روی رنگ آن تمرکز دارد.

مدل های مانتو با توجه به اندام های مختلف خانم ها طراحی می شود. برای مثال، کسانی که دارای پایین تنه چاقی هستند استفاده از مدل های دارای تنه گشاد و چین دار این ناحیه را به خوبی پوشش می دهد و افراد دارای بالاتنه چاق معمولاً مدل های راسته گشاد را انتخاب می کنند.

تفاوت مانتو و شومیز چست

تفاوت کاربرد شومیز مجلسی و مانتو

شومیز همانند مانتو در مدل های مختلف رسمی، اسپرت و … طراحی و تولید می شود که مدل های رسمی بیشتر برای مهمانی ها و دورهمی انتخاب می‌شود. در حالی که مدل های اسپرت همانند مانتوهای جلوباز کاربرد دارد و استایل ساده و کاربردی به خانم ها می بخشد. معمولا مدل شومیزهای مجلسی از جنس حریر تولید می‌شود که در کنار شلوار جین یا دامن به راحتی قابل استفاده است، اما شومیز های اسپرت بیشتر از جنس جین یا نخ هستند.

مانتوهای در ابتدا توسط کارگران برای پیشگیری از کثیف شدن لباس ها استفاده می شد، اما کم‌کم جایگاهی در گروهی از اشراف اروپایی پیدا کرد و به عنوان یک استایل تفاوت پوشیده شد. این نوع پوشش مرزها را طی کرد و هم اکنون در کشور ما به عنوان پوشش مناسب خانم ها در حال استفاده است.

همچنین بخوانید : انتخاب بهترین مدل مانتو چهار خونه پاییزی

نتیجه گیری

تفاوت مانتو و شومیز کاملا واضح است. اگرچه هر دو آن ها در مدل های مختلف تولید می شوند و کاربرد فراوانی دارند، اما نوع طراحی و دوخت آن ها کاملا متفاوت است. شومیزها برای استفاده زیر لباس کاربرد دارند، در حالی که مانتو پوشش روی لباس است و پارچه بیشتری برای دوخت آن مصرف می شود.

مدل های شومیز و مانتو

شومیز مجلسی نوعی لباس رسمی زنانه است که معمولاً از پارچه‌های ظریف و تزئین شده مانند حریر، گیپور، یا دانتل دوخته می‌شود. از تعدادی عکس شومیز مجلسی و مانتو جدید دیدن فرمایید.

 

دیدگاه ها غیرفعال است